Katalog stron FORUM - e-Kartki - wyślij! Download

     » Katalog stron


192.162.146.131 :: Strona główna
domingo, 7 de junio, 2020
Abencio, Jeremías, Roberto
    Reportaże

„LA ROCA” GŁOSUJE

Agata Rodak
Plakat nawołujący do głosowania na "tak" (El Mundo)

W czwartek, 30 listopada 2006 roku, 12.117 mieszkańców Gibraltaru (tj. 60,4% uprawnionych do głosowania) głosowało nad reformą Konstytucji z 1969 roku.

Wielka Brytania zajęła Gibraltar w 1704 roku podczas wojny o sukcesję hiszpańską. Dziewięć lat później, na mocy traktatu w Utrechcie, „Skała” została przyznana Londynowi jako wieczysta kolonia. W latach sześćdziesiątych XX wieku Gibraltar uzyskał najpierw samorząd wewnętrzny, a następnie szeroką autonomię. Jego mieszkańcy już dwukrotnie, w referendum w 1967 i w 2002 roku, głosowali za utrzymaniem więzów z brytyjską Koroną.

 


Tym razem głosujący odpowiadali na pytanie: „Korzystając z prawa do samostanowienia, czy uznajesz i akceptujesz propozycję nowej Konstytucji dla Gibraltaru?” 60,2 % biorących udział w referendum udzieliło odpowiedzi „tak”.


Uważa się, że nowa ustawa zasadnicza daje „Skale” większą autonomię, przy jednoczesnym zachowaniu zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii. Konstytucja przewiduje zmniejszenie uprawnień mianowanego przez brytyjską królową gubernatora. Rząd, tzw. Rada Gibraltaru, otrzyma zaś więcej kompetencji m.in. w wymiarze sprawiedliwości.

Brytyjski gubernator, którym obecnie jest Robert Fulton, będzie odpowiadał za politykę zagraniczną, bezpieczeństwo wewnętrzne i obronę. Wielka Brytania będzie mogła wetować decyzje gibraltarskiego parlamentu jedynie w szczególnych przypadkach.


Premier Gibraltaru, Peter Caruana, i jego zwolennicy nawoływali przed głosowaniem do poparcia nowego tekstu, który ich zdaniem jest „korzystny dla rozwoju Gibraltaru”. W ostatnim przed referendum komunikacie powiedziano, że nowy projekt konstytucji jest „tym, czego chce brytyjski Gibraltar, w którym obowiązuje prawo do samostanowienia i który jest rządzony przez jego mieszkańców. To jest prawdziwa demokracja i to nie jest już relacja kolonialna z Wielką Brytanią”.


Lider opozycji, Joe Bossano, zarzucił, że referendum zostało źle przygotowane, gdyż nie wytłumaczono mieszkańcom „czy w rzeczywistości chodzi o proces dekolonizacji”.


Rząd hiszpański nie skomentował wyników referendum uznając, że jest to sprawa wewnętrzna kolonii i Wielkiej Brytanii.


Źródła

El País, artykuły:

"El 60% de los gibraltareños respalda la nueva Constitución"
AGENCIAS - Gibraltar / Madrid - 01/12/2006

"La baja participación marca la consulta para modificar la Constitución de Gibraltar"
AGENCIAS - Gibraltar / Madrid - 30/11/2006 

"Indiferencia constitucional en la Roca"
CÁNDIDO ROMAGUERA - Gibraltar - 30/11/2006

 

Chcesz napisać reportaż, wspomniania z podróży, artykuł o Hiszpanii? NAPISZ do nas!


   

Czytano 14978 razy Opublikował: Zuzanna Jakubowska Data utworzenia: 8 Grudzień 2006
Ilość odwiedzin strony: 55804541 od 2005-11-01
Obecnie na stronie jest: 2 użytkowników
2000- © Hiszpania-online.com - Wszelkie prawa zastrzeżone