Katalog stron FORUM - e-Kartki - wyślij! Download

     » Katalog stron


192.162.146.131 :: Strona główna
domingo, 7 de junio, 2020
Abencio, Jeremías, Roberto
    Artykuły

JAK PRZYSĄTPIENIE DO UE TAKICH KRAJÓW JAK: HISZPANIA, Grecja, Niemcy, Austria, Francja WPŁYNĘŁO NA ICH POZIOM BEZROBOCIA?

źródło: CIE

Wiek XX dla Unii Europejskiej okazał się wiekiem bezrobocia z apogeum w 1995 r., kiedy to bezrobocie w państwach Unii osiągnęło poziom 11.1% (17.5 mln osób) pomimo wysokiego poziomu wzrostu gospodarczego. Przykładowo 20 lat wcześniej w 1975 r. wynosiło zaledwie 4.1% (5 mln osób).


Według Białej Księgi celem polityki społeczno - gospodarczej Unii miał być wzrost gospodarczy i poprawa konkurencyjności idące w parze, a przede wszystkim służące zwiększeniu liczby miejsc pracy. Tymczasem wzrost gospodarczy krajów Unii stał się wzrostem bezzatrudnieniowym. Przykładem tego jest Hiszpania, w której przy wzroście gospodarczym rzędu 103% PKB bezrobocie wzrosło o 0.3%. Przyczyną takiej wielkości bezrobocia jest przede wszystkim zmniejszenie stopy zatrudnienia. Jest to miara produktywnego spożytkowania zasobów pracy, a pośrednio także rozwoju państwa socjalnego, bo wiąże się z rozbudowaniem sfery podziału (np. zasiłki dla bezrobotnych). Programy unijne zwalczania bezrobocia w krajach członkowskich wydają się jednak przynosić efekty. Wskaźnik bezrobocia w Unii systematycznie maleje, a jej państwa potrafią tworzyć rocznie około 3 mln miejsc pracy. Stan ze stycznia 1999 r. - 9.6% poprawił się i po dwóch latach osiągnął poziom 8.1%, przy czym nadal poziom bezrobocia utrzymujący się w: Hiszpanii - 13.7%, Francji - 8.8% a także Grecji - 10.8% zalicza te kraje do grupy o najwyższym poziomie bezrobocia. Natomiast w grupie krajów o najniższym wskaźniku utrzymuje się niezmiennie Austria - 3.3%. W okresie od stycznia 1999 r. do 2001 r. sytuacja uległa poprawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, przy czym największą poprawę na tym polu osiągnęła Hiszpania - spadek bezrobocia 17.7% do 13.7%. W przypadku Niemiec, najsilniejszej, europejskiej gospodarki, bezrobocie rośnie - osiągnęło rekordowy poziom prawie 12% i jest najwyższe od początku lat 30-tych. Pomimo, że wzrost gospodarczy ma sięgnąć 3%, miejsc pracy nie przybywa. Ponad 4,5 mln osób nie potrafi znaleźć zajęcia.We wschodniej części kraju co piąty mieszkaniec w wieku produkcyjnym jest bezrobotny. Rynek pracy pogorszył się przede wszystkim w niemieckim sektorze budowlanym. Na podstawie średniorocznych prognoz wzrostu PKB dla gospodarki niemieckiej, ekonomiści nie spodziewają się poprawy gospodarczego klimatu w najbliższym okresie, co oznacza, że poziom bezrobocia w najlepszym razie będzie się obniżał stopniowo.

   

Czytano 19835 razy Opublikował: Admin Data utworzenia: 4 Listopad 2005 Data aktualizaji 4 Czerwiec 2020
Ilość odwiedzin strony: 55804413 od 2005-11-01
Obecnie na stronie jest: 2 użytkowników
2000- © Hiszpania-online.com - Wszelkie prawa zastrzeżone